“Το Λιμάνι της Κυρά Κατίνας” στην Αιγιάλη διαθέτει μία από τις καλύτερες κουζίνες στην Αμοργό και είναι γνωστό για την ποικιλία θαλασσινών και τα μυρωδάτα μαγειρευτά του. Όταν υπάρχουν εικόνες, τα λόγια είναι περιττά ιδιαίτερα όταν πρόκειται για λαχταριστά φαγητά!
Μερικά από τα πιάτα που θα βρείτε στην γνωστή ταβέρνα που λειτουργεί από τη δεκαετία του 1980 είναι τα εξής:
Ιμάμ: Μελιτζάνα γεμιστή με κρεμμύδι, πιπεριά, σκόρδο, φέτα και φρέσκια ντομάταΑμοργιανή Κακαβιά: Παραδοσιακή Κακαβιά με καρότο, κρεμμύδι, πατάτα, σέλινοΚατσικάκι εξοχικό: Κατσικάκι στη λαδόκολλα με ντομάτα, κρεμμύδι, σκόρδο, φέτα και λεμονάτη σάλτσαΠαραδοσιακό πατατάτο: Κατσικάκι κοκκινιστό με πατάτες στην κατσαρόλαΑστακομακαρονάδα
Φρέσκα ψάρια και θαλασσινάΠοικιλία αμοργιανών τυριών με σπιτική μαρμελάδα ντομάτας με ξινομυζήθρα λαδοτύρι γραβιέρα και σκληρή μαλάκαΝτάκος με παραδοσιακή φάβα, ξυδάτο χταποδάκι, φρέσκια ντομάτα και αμοργιανή κάπαρη
Ελάτε μαζί μας στην ημερήσια κρουαζιέρα από Αμοργό για Κέρο, Δασκαλιό Κέρου, Αντικέρι & Γραμβούσα! Ανακαλύψτε τα όμορφα νησιά μας με την πολυτελή θαλαμηγό...
Ένα νεόδμητο συγκρότημα δωματίων ανοίγει τις πόρτες του το καλοκαίρι για να υποδεχτεί τους φετινούς επισκέπτες. Τα δωμάτια βασισμένα στην κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, με μίνιμαλ ύφος και παραδοσιακά στοιχεία...
Δημιουργήστε μοναδικά Τ- shirts εκτυπώνοντας πάνω τους ό,τι εσείς θέλετε. Μπλουζάκια με τη δική σας φωτογραφία, κάποιο μήνυμα, μια εικόνα ή ένα στίχο από ένα τραγούδι...
Η καντίνα στην παραλία Μαλτέζι άνοιξε! Καθημερινά από τις 10 το πρωί έως τις 7:30 το απόγευμα.
Απολαύστε δροσερές σαλάτες, καφέ, χυμούς, αναψυκτικά και κοκτέιλ...
Σε ένα υπέροχο σημείο της Αιγιάλης, στο χώρο όπου γυρίστηκε το βίντεο «Καλοκαιρινή Μέθη» στον ξενώνα «Απέραντο Γαλάζιο», με θέα το Αιγαίο, συναντηθήκαμε με...
Ξεκίνησε και φέτος το "Νατάσσα" τα καθημερινά δρομολόγια του από τα Κατάπολα για τις παραλίες Μαλτέζι και Πλάκες. Εκτός από τις καθημερινές μετακινήσεις προς...
Η Blue Star Ferries ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημα του Δήμου Αμοργού για ενίσχυση της ακτοπλοϊκής σύνδεσης την περίοδο του Πάσχα, ώστε όσο τον δυνατόν περισσότεροι...
Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η προβολή σε δύο μέρη της ιστορίας με τίτλο «Καλοκαιρινή μέθη» στα σοσιαλ μίντια του ξενώνα «Απέραντο Γαλάζιο» . Επικοινωνήσαμε με...
Το Γενικό Νοσοκομείο της Αεροπορίας (Γ.Ν.Α.) εδώ και 15 έτη, έχει υιοθετήσει το νησί της Αμοργού, ως απομακρυσμένο, και οι μόνιμοι κάτοικοι, έχουν το...
Ελάτε μαζί μας στην ημερήσια κρουαζιέρα από Αμοργό για Κέρο, Δασκαλιό Κέρου, Κάτω Κουφονήσι και αντικέρι! Ανακαλύψτε τα όμορφα νησιά μας με την πολυτελή...
Δίνοντας το όνομα του χωριού καταγωγής του στο καφέ - εστιατόριο του ο κυρ ΓιώργηςΝομικός φτιάχνει μικρά χειροποίητα «θαύματα» από το 1976…μετατρέποντας το όνομα...
Την Πέμπτη 13 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί ο γύρος της Αμοργού με το Amorgos-Roussetos Daily Cruises. Ναυάγιο, Μοναστήρι, Χάλαρα, Μεταλλείο & Σπαρτί! Ανεξερεύνητα τοπία σας...
Ξεκίνησαν σταθερά τα δρομολόγια για μία από τις πιο μακρινές μα ταυτόχρονα πιο μαγικές παραλίες της Αμοργού, στο νησάκι Γραμβούσα, απέναντι από τον όρμο...
Αγαπητοί μας συμπατριώτες, εάν επιθυμείτε να προβάλλουμε την επιχείρησή σας από το amorgos-news το κόστος είναι μόνο 120€.
Στην τιμή περιλαμβάνεται:
1. Διαφημιστικό μπάνερ στην αρχική σελίδα του site που...
Ποιος είπε ότι όταν κλείσει το σχολείο ξεχνάμε τα βιβλία? Το βιβλιοπωλείο Αμοργός με το
σύνθημα «διαβάζουμε και το καλοκαίρι» ετοίμασε ένα σούπερ “giveaway” για...
Μια νέα πρόταση ήρθε για να ταράξει τα νερά των Καταπόλων!
Με σύμβολο την πασίγνωστη θεά-γάτα Μπαστέτ, μια θεότητα που σύμφωνα με την αιγυπτιακή παράδοση συμβολίζει την...
.
Αν κάποιος γνωρίζει καλά από αλουμίνιο στο χώρο των κατασκευών αυτός είναι ο αμοργιανός τεχνίτης Γιώργος Θηραίος. Με συνέπεια και επαγγελματισμό αλλά και το...
Μας ρωτούσατε εάν θα ξαναγίνει η δράση σαγκουινι! Ξεκίνησε και το βιβλιοπωλείο Αμοργος συμμετέχει....Τη Δράση Μανταρίνι, την ξέρετε ήδη και την αγαπάτε! Ήρθε η ώρα...
Χτισμένο αμφιθεατρικά, στην πλαγιά του Όρμου Αιγιάλης, με θέα όλο τον γυαλό, βρίσκεται το συγκρότημα των Erisimo studios. Με το άρωμα του βοτάνου από...
Σας αρέσει να φωτογραφίζετε τους αγαπημένους σας? Απαθανατίζετε στιγμές με το κινητό σας? Αφιερώνετε χρόνο για να αποτυπώσετε σωστά ένα τοπίο? Και όλα αυτά...