Tο Mαλτέζι δεν είναι απλά μια όμορφη παραλία με καθαρά γαλαζοπράσινο νερά και ψιλή άμμο. Είναι ο απόλυτος προορισμός για όλους, την οικογένεια, τα παιδιά, τις παρέες! Εκεί θα απολαύσετε παγωμένη μπύρα, δροσιστικά κοκτέιλ, θα φάτε νόστιμες φρουτοσαλάτες, σάντουιτς, ντάκο και διάφορα άλλα σνακ. Η καντίνα στο Μαλτέζι λειτουργεί όλη μέρα και θα βρείτε όλα όσα χρειάζεστε!
Το Μαλτέζι είναι μια παραλία που σίγουρα θα λατρέψετε. Η εικόνα με τα παραδοσιακά καΐκια που μεταφέρουν τον κόσμο εκεί, τα γέλια των παιδιών που παίζουν στην παραλία, οι ατελείωτες βουτιές στα κρυστάλλινα νερά δημιουργούν την ιδανική καλοκαιρινή ατμόσφαιρα!
![](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG-e5ebe581b1d3b3d44b0d11fd1f6e7884-V.jpg)
Για όσους δεν το γνωρίζουν η μετάβαση στο Μαλτέζι γίνεται με καραβάκια από το λιμάνι των Καταπόλων κάθε μισή ώρα ή περπατώντας για περίπου 20 λεπτά και ακολουθώντας το μονοπάτι που περνάει από τον οικισμό του Ξυροκερατιδίου. Το Μαλτέζι είναι η ιδανική παραλία για τα βοριαδάκια καθώς παραμένει απάνεμη.